Reklam
Reklam
Reklam

İBB'nin koronavirüse karşı aldığı önlemlerden memnun musunuz?

Koronavirüse karşı verdiğimiz ulusal mücadelede hem devletin yetkili organları hem de il ve ilçe belediyeleri üzerine düşeni fazlasıyla yapıyor. Biz de Avcılar Haber Merkezi olarak Avcılar metrobüs durağında vatandaşlara İBB’nin koronavirüse karşı aldıkları önlemleri nasıl bulduklarını sorduk.

Tokalaşmıyoruz, öpüşmüyoruz, sarılmıyoruz! Her yer mis gibi limon kolonyası kokuyor. Dezenfektan ürün satışları patladı. Vatandaşlar önlemlerini alırken devletin de tüm organları koronavirüse karşı savaş açmış durumda. Hatta dünyaya yeni bir ‘selamlaşma’ yöntemi bile kazandırdık. Herkes üzerine düşeni yapıyor. Hem Sağlık Bakanlığı hem Ticaret Bakanlığı hem de belediyeler teyakkuz halinde.

İstanbul’da da tedbirler üst seviyede. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun talimatları doğrultusunda hem büyükşehir ekipleri hem de ilçe belediyeleri şehir genelinde dezenfektan çalışmalarına hız kesmeden devam ediyorlar. Koronavirüse karşı yoğun önlemlerin alındığı yerlerin başında da toplu ulaşım araçları geliyor. İBB ekipleri tarafından her sabah toplu ulaşım araçları dezenfekte ediliyor. İBB sadece toplu ulaşım araçlarını dezenfekte etmiyor aynı zamanda vatandaşların koronavirüse önlemlerine de katkı sağlıyor. Metrobüs giriş ve çıkışlarına konulan dezenfekte makinelerini kullanan vatandaşlar bu sayede huzur içinde seyahat edebiliyorlar. Biz de Avcılar Haber Merkezi olarak vatandaşlara, “İBB’nin koronavirüse karşı aldığı önlemlerden memnun musunuz?” diye sorduk. 

Vatandaşlar genel olarak İBB’nin koronavirüse karşı aldığı önlemlerden memnun olduklarını ve özellikle de metrobüslerin giriş ve çıkışlarına yerleştirilen dezenfekte makinelerinin önlem almak konusunda işlerini son derece kolaylaştırdığını söylediler. Ancak vatandaşların çoğu bakanlıklar ve belediyeler tarafından alınan önlemler kadar bireysel önlemlerin de önemli olduğunu söylüyorlar. El yıkama alışkanlıklarını değiştirdiklerini ve kalabalık ortamlardan mümkün mertebe uzak kalmaya çalıştıklarını ifade eden vatandaşlar ellerini yıkadıktan sonra limon kolonyası kullanarak da mikropları öldürdüklerine inanıyorlar.

Metrobüs giriş ve çıkışlarına yerleştirilen dezenfekte makinelerini mümkün mertebe kullandıklarını ifade eden vatandaşlar koronavirüsün Türkiye’yi korkulan kadar etkilemeyeceğini, Türk vatandaşlarının geleneksel alışkanlıklarından dolayı koronavirüsten etkilenme oranının düşük olacağını söylediler. 

Koronavirüse karşı en hızlı hareket eden ülke Türkiye. Ülke genelinde hem tüm yetkili merciler hem de vatandaşlar tarafından alınan kapsamlı önlemler sayesinde koronavirüsün ülkeye girişi 90 gün ertelendi. Hem Sağlık Bakanlığı hem Ticaret Bakanlığı hem de belediyeler üstlerine düşeni fazlasıyla yapıyor. Şu anda vaka sayısı 18 ama biz tek yürek halinde koronavirüsün ülkemizde bir salgın haline gelmemesi için gerekli mücadeleyi veriyoruz. En kısa zamanda bu küresel sorundan ulusal mücadelemiz sayesinde kurtulacağımıza inanıyoruz. Belki de Türkiye, aldığı önlemler sayesinde koronavirüs salgınından en az hasar alan ülke olarak dünya tarihine adını yazdıracak. 

Haber: Elif Soykan
Kamera: İlkay Nur Kaya

YORUMLAR

  • 0 Yorum