Reklam
Reklam

Ünlülerin Zayıflama Çayı'nda (Teff ) Sakıncalı Madde !!!

Ünlülerin Zayıflama Çayı'nda (Teff ) Sakıncalı Madde !!!

Ünlülerin Zayıflama Çayı'nda (Teff ) Sakıncalı Madde !!!

Ünlülerin Zayıflama Çayı'nda (Teff ) Sakıncalı Madde !!!

Ünlülerin Zayıflama Çayı'nda (Teff ) Sakıncalı Madde !!!
31 Temmuz 2019 - 12:58
Reklam

İstanbul Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ile Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü ekiplerince gerçekleştirilen operasyonda, bitkisel ürünler satan bir firmanın, farklı tarihlerde Çin'den yüklü miktarda kimyasal madde getirdiğinin belirlenmesi üzerine  kaçakçılık polisi 6 ay önce araştırma başlattı.

Polis ekipleri, belirlenen firmaların sattığı ürünleri, internet üzerinden, aktarlarda ve eczanelerden satın aldı. Ürünler, İstanbul İl Gıda Kontrol Laboratuarı'na tahlil ettirildi. İncelenen ürünlerin birçoğunun içeriğinde kimyasal madde tespit edildi.

Raporlarda, “Bitkisel zayıflama ürünü” ibareli paketlerde, psikolojik tedavilerde ve zayıflama ilacı olarak hekim kontrolünde kullanılan ve yüksek doz alımında, kalp ve damar sistemini tahrip eden “Sibutramin” olduğu anlaşıldı.

Bilinçsiz kullanılması ve farklı ilaçlarla etkileşimi halinde ciddi sağlık problemlerine sebep olan kimyasalların bitkisel ürünlerde kullanıldığının belirlenmesinin ardından şüpheliler hakkında teknik ve fiziki takip çalışması başlatıldı. Yapılan çalışmaların ve tespitlerin ardından İstanbul, Ankara, Hatay, Muğla ve Antalya'da 20 adrese operasyon düzenlendi. Baskında; bitkisel ürün üreticisi olan özellikle zayıflama içerikli Teff Çayı ile gündeme gelen S… Grup isimli firmanın patronu Uğur Kemal S. ve aynı firmada yönetici olduğu belirtilen Erdi Ç. ile Oktay K.'nın da son operasyonda gözaltına alınan 14 kişi arasında olduğu öğrenildi.

Gözaltına alınan şüpheliler, Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. Şüpheliler, işlemlerin ardından Kartal'daki Anadolu Adliyesi'ne sevk edildi. Yakalanan 14 şüphelinin tamamı ‘Adli kontrol' hükmü uygulanarak serbest bırakıldı. Ele geçirilen ürünlerin bir kısmı İstanbul Emniyet Müdürlüğü bahçesinde sergilendi.

Türkiye çapında planlı olarak yapılan en kapsamlı operasyonun detaylarına ilişkin ulaşılan bilgilerde, liderliğini Uğur Kemal S.’nin yaptığı şebekeye yönelik, yüzde 80’i insan sağlığına aykırı ilaç üreten firmaya yapılan baskın, şüphelilerin kendi aralarındaki telefon görüşmelerine de yansıdı. Gün yüzüne çıkan panik anlarına ilişkin tapelerdeki diyaloglarda telaş ve öfkenin yanısıra, polisi karşılarında gören şüphelilerin, sakladıkları ürünlerin ele geçmesinden duydukları endişe yer alıyor.

Öte yandan aynı şirketin 2005 yılından bu yana faaliyet gösterdiği kaydedilirken, usulsüz ve illegal olarak üretilen zayıflama çayı ve cinsel içerikli ilaçların ticaretine yönelik daha önce de benzer operasyonlara hedef olduğu ortaya çıktı. Şirket yöneticilerinin, söz konusu operasyonlarla ilgili hedef şaşırtmak için bazı basın yayın organlarına para karşılığı haber yaptırıp, üretim tesislerini gezdirdikleri, polis baskınlarını kendilerine yapılmamış gibi davranarak kamuoyunun dikkatini başka yöne çekmeye çalıştıkları iddia edildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum