Reklam
Reklam
Reklam

Ücretsiz izne zorlananlar için kapsamı genişletildi!

İlk olarak Çin’in Wuhan kentinde görülen ve sonra hemen hemen dünyanın her yerine yayılan yeni tip korona virüs Covid-19 salgını nedeniyle oluşan ulusal krizden çalışanların en az düzeyde etkilenmesini sağlamak amacıyla işverenin başvurusuna ve şartları karşılamasına tabi olarak ‘kısa çalışma ödeneği’ verilecek. Peki, “kısa çalışma ödeneği” hangi durumlarda verilir? Kimler alabilir? Kısa çalışma ödeneği alabilmek için hangi koşulları karşılamak gerekiyor?Bu soruların cevaplarını derledik...

Ücretsiz izne zorlananlar için kapsamı genişletildi!

İlk olarak Çin’in Wuhan kentinde görülen ve sonra hemen hemen dünyanın her yerine yayılan yeni tip korona virüs Covid-19 salgını nedeniyle oluşan ulusal krizden çalışanların en az düzeyde etkilenmesini sağlamak amacıyla işverenin başvurusuna ve şartları karşılamasına tabi olarak ‘kısa çalışma ödeneği’ verilecek. Peki, “kısa çalışma ödeneği” hangi durumlarda verilir? Kimler alabilir? Kısa çalışma ödeneği alabilmek için hangi koşulları karşılamak gerekiyor?Bu soruların cevaplarını derledik...

Ücretsiz izne zorlananlar için kapsamı genişletildi!
21 Mart 2020 - 11:32

Kısa çalışma ödeneği; bölgesel ya da küresel kriz ortamlarında işyeri faaliyetlerinin azaltılması ya da durdurulması durumunda verilir. Bir diğer deyişle işverenin İŞKUR’a yaptığı başvuru sonucunda alınan kararla devlet tarafından çalışanlara maaşlarının en çok yüzde 60’ı kadar geçici süreliğine yapılan ödemeye denir.

Kısa çalışma ödeneği kapsamı genişletilecek mi?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, korona virüs salgınının Türkiye’ye de yayılmasının ardından işyerlerinin kapatılması nedeniyle işsiz kalan çalışanlar için çok önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Selçuk, ‘kısa çalışma ödeneği’ kapsamının genişletileceğini ve çalışanların hangi durumlarda kısa çalışma ödeneği alabileceklerini açıkladı. İŞKUR tarafından İşsizlik Sigortası Fonu kapsamında verilen kısa çalışma ödeneği genel ekonomik, sektörel ya da bölgesel kriz durumlarında veya zorlayıcı sebeplerden dolayı işyerlerindeki haftalık çalışma saatlerinin geçici olarak azaltılması ya da durdurulması durumlarında üç ayı aşmayacak şekilde sigortalılara çalışmadıkları dönem için gelir desteği sağlayan bir ödenek uygulamasıdır. 

Kimler ‘kısa çalışma ödeneği’ almaya hak kazanabilir? 

İşsizlik Sigortası Fonu kapsamında geliştirilen bu uygulamadan faydalanabilecek durumda olan çalışanlar hâlihazırda işsizlik maaşı alabilecek durumda çalışanlardır. 600 gün prim ödemesi tamamlanmış herhangi işyeri kaynaklı bir işten çıkarılma durumunda işsizlik ödeneği alabilecek pozisyonda olan vatandaşlar ‘kısa çalışma ödeneği’ kapsamında yer alıyorlar. Ancak tek koşul bu da değil. Bölgesel, ulusal ya da sektörel temelde bertaraf edilemeyecek bir kriz ortamında meydana gelen işten çıkarılma ya da işine geçici/süresiz ara verildiğinde çalışanların ödenekten faydalanabilmesi için işyeri sahiplerinin İŞKUR’a oluşan olumsuz şartları anlatarak başvuruda bulunması gerekiyor. Başvuruları alan İŞKUR da kısa süre içinde gerekli incelemeleri yaparak işyerindeki çalışanların ‘kısa çalışma ödeneği’ kapsamında değerlendirilip değerlendirilemeyeceği konusunda bilgi veriyor. İşyerlerinin belirsiz/geçici süreliğine durdurulmasına neden olan deprem, yangın, su baskını, salgın hastalık, seferberlik ve benzeri nedenlerden dolayı işverenler çalışanlarının kısa çalışma ödeneği alması için İŞKUR’a başvuruda bulunabilir. Bunun dışında işine ara verilen sigortalı çalışanların bireysel başvuru yapması mümkün değildir. 

İşçinin kısa çalışma ödeneği alabilmesi için işvereni tarafından yetkili kurumlara yapılan başvurusunun kabul görmüş olması, kısa çalışmanın başladığı tarihten önceki son 120 gün içinde kesintisiz çalışmaya devam etmiş olması ve son 3 yıl içerisinde adına en az 600 gün işsizlik sigortası primi yatırılmış olması gerekmektedir.  

Kısa çalışma ödeneğinin miktarı nedir ve hangi süreyle ödenir?

600 gün işsizlik primi ödenmiş ve kriz durumundan önce en az 120 gün kesintisiz çalışan sigortalıya yapılacak olan günlük ödeme sigortalının son on iki aylık prime esas kazançları üzerinden hesaplanır. Sigortalının günlük ortalama kazancının %60’ı üzerinden gerçekleşmektedir. Ancak bu şekilde yapılacak hesaplama sonucunda bulunan tutar, aylık asgari ücretin brüt tutarının %150’sinden fazla olamaz. 
 

İŞKUR tarafından açıklanan güncel 'kısa çalışma ödeneği' miktarları

 Son 12 Aylık Prime Esas Kazançların Aylık OrtalamasıHesaplanan Kısa Çalışma Ödeneği MiktarıDamga VergisiÖdenecek Kısa Çalışma Ödeneği Miktarı
Son 12 Ay Asgari Ücretle Çalışan2.943,001.765,8013,401.752,40
Son 12 Ay 4.000 TL ile Çalışan4.000,002.400,0018,222.381,78
Son 12 Ay 7.000 TL ile Çalışan8.000,004.414,50 (*)33,514.380,99
(*)  Hesaplanan kısa çalışma ödeneği miktarı, aylık asgari ücretin brüt tutarının %150’sini geçemeyeceği için ödenecek aylık kısa çalışma ödeneği miktarı bu şekilde hesaplanmıştır. 2020 yılında brüt asgari ücret 2.943,00 TL'dir.
 


Kısa çalışma ödeneği almaya hak kazanan sigortalılar ödemelerini nerden alırlar?

Kısa çalışma ödeneği almaya hak kazanan sigortalılar en çok 3 ay süreyle İşsizlik Fonu kapsamında PTT şubelerinden ödemelerini elden alabilirler. Normalde 3 ay ile sınırlı tutulan ödenek acil bir durumda Bakanlar Kurulu kararı ile 6 aya kadar uzatılabilir. 


Ücretsiz izne zorlananlar için ‘kısa çalışma ödeneği’nin bir çıkış yolu olabileceği düşünülüyor

Ücretsiz izne zorlanan ya da işyeri tarafından ücretsiz izne girdiği beyan edilen vatandaşlar ‘kısa çalışma ödeneği’nden yararlanabilirler. Ücretsiz izne zorlanan vatandaşlar için adeta bir umut kapısı olan ‘kısa çalışma ödeneği’ kapsamında işverenlerin başvuruları salgın nedeniyle daha hızlı kabul edilecek. Bakanlık tarafından kapsamı genişletilen ‘kısa çalışma ödeneği’ hala daha ofisten çalışmaya devam eden ya da ücretsiz izne, işten çıkarılmaya zorlanan sigortalı çalışanlar için de kolaylık için de kolaylık sağlayacak. Bu tip işveren kaynaklı zorlukların önüne geçmek için işverenlerin başvuruları daha hızlı ve daha geniş kapsamlı olarak kabul edilecek. 

Avcılar Haber Merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum