Reklam
Reklam
Reklam

Koronavirüs salgınında asıl tehlike asemptomik vakalar

İlk olarak Çin'in güneyinde görülen ve 3 ay gibi kısa bir sürede tüm dünyaya yayılan yeni tip koronairüs Kovid-19 salgınında asıl tehlike asemptomik vakalar.

Koronavirüs salgınında asıl tehlike asemptomik vakalar

İlk olarak Çin'in güneyinde görülen ve 3 ay gibi kısa bir sürede tüm dünyaya yayılan yeni tip koronairüs Kovid-19 salgınında asıl tehlike asemptomik vakalar.

Koronavirüs salgınında asıl tehlike asemptomik vakalar
02 Nisan 2020 - 10:07

Türkiye'ye girdiği ilk günden beri neredeyse tek gündemimiz olan koronavirüs salgını hızla yayılmaya devam ediyor. Sağlık Bakanlığı tarafından gün gün açıklanan güncel bilgilere göre Türkiye'de şu anda koronavirüs nedeniyle yaşamını kaybedenlerin sayısı 277 oldu. Türkiye'de koronavirüse yakalanan toplam hasta sayısı ise yine bakanlık tarafından açıklanan güncel verilere göre, 15 bin 679 kişi. 


Büyük bir hızla ülkemizde de yayılan ve etkisini iyiden iyiye hissettirmeye başlayan koronavirüs pandemisinde özellikle yaşlı insanlar risk grubunda. Kronik rahatsızlıkları olanlar da yine risk grubunda başı çekiyor. Bağışıklık sistemi zayıf, özellikle kalp, tansiyon gibi kronik hastalıkları olanlar ve 60 yaşın üzerindeki kişiler risk grubundalar. Bu riskli grubun kendilerini izole edip, sosyal mesafeyi her koşulda koruyup her türlü temastan kaçınması gerekiyor. Bu şartlar sağlandığında virüsten korunmak çok daha kolay. Ancak asıl mesele asemptomik vakalar. Peki, nedir bu asemptomik vaka? 

Asemptomik vakalar hiçbir berlirti (semptom) göstermeden koronavirüs testi pozitif çıkan kişilere deniyor. Bu kişiler eğer ki sosyal hayatlarına devam ederse virüs yayılmaya başlıyor. Hiçbir belirti göstermeden virtüse yakalanan bir kişi kronik hastalığı olan ya da 60 yaş üzeri bağışıklığı zayıf birinin hastalığa yakalanmasına sebep olabiliyor. 

Tanı konulan asemptomik vakaların izole olması gerektiğini savunan Çin 1541 vakayı hala daha karantinada tutuyor. Çin'in koronavirüs ile mücadelede başarı sağlamasanın nedenlerinden biri de asemptomik vakaları karantina altında tutması olarak gösteriliyor. Hiçbir semptom göstermeyen ancak koronavirüse yakalanan vakalar izole edilmezse virüsün hızla yayılması devam edecek gibi görünüyor. 

Korona Virüs salgını nedeni ile kanal kanal gezip #televoleci konukların dönme dolap gibi lafı evirip çevirmelerinden dolayı kafası karışan vatandaşlarımızın  MRT yayın gurubu onursal başkanı Tamer Özer, tarafından kaleme alınan, "Ekranlarda #KoronaVirüsü Sakız Ettiler...
Vatandaş Sorularının Cevabı Burada!!!"
yazısı aydınlatıcı olacaktır.

Lütfen https://www.habermarmara.com.tr/yazarlar/tamer-ozer/ekranlarda-koronavirusu-sakiz-ettiler-vatandas-sorularinin-cevabi-burada/61/ adresini ziyaret ediniz...

Avcılar Haber Merkezi

YORUMLAR

  • 0 Yorum