Reklam
Reklam
Reklam

İstanbul'un Tarihi Yapısına Matkaplı Darbe!

İstanbul'un simgelerinden Kapalıçarşı'da Fesciler Kapısı'nın üstünde bulunan kitabe matkapla delinerek üzerine güvenlik kamerası monte edildi.

İstanbul'un Tarihi Yapısına Matkaplı Darbe!

İstanbul'un simgelerinden Kapalıçarşı'da Fesciler Kapısı'nın üstünde bulunan kitabe matkapla delinerek üzerine güvenlik kamerası monte edildi.

İstanbul'un Tarihi Yapısına Matkaplı Darbe!
21 Ekim 2019 - 17:22

Kapalıçarşı'nın Fesciler Kapısı'nın üstünde bulunan, 19. yüzyıla ait kitabe matkapla delinerek güvenlik kamerası monte edildi. Sosyal medyada tepkilere neden olan kamera apar topar söküldü.


İstanbul'un fethinden sonra Fatih Sultan Mehmet'in emriyle 1460 yılında inşasına başlanan, dünyanın en eski ve en büyük kapalı çarşılarından biri olma özelliğiyle günümüze kadar ulaşan Kapalıçarşı, özellikle kültür ve turizm alanında İstanbul'un simgeleri arasında yer alıyor. Mimarisiyle oldukça ilgi çeken Kapalıçarşı, her gün 250 bin ile 400 bin kişiyi misafir ediyor. Beyazıt, Mercan ve Nuruosmaniye semtlerinin ortasında yer alan Kapalıçarşı'nın bu semtlerin farklı noktalarına çıkan birçok kapısı mevcut. Bu kapılardan biri olan, Beyazıt'taki Fesciler Kapısı'nın üstünde bulunan ve 19. yüzyılda Hattat Sami Efendi tarafından 'Celi Talik', yani normal görüş mesafesinden daha uzaktan da okunabilen kitabe türü olarak yazılan tarihi kitabenin üstüne geçtiğimiz günlerde güvenlik kamerası yerleştirildi.

GÜVENLİK KAMERASI SÖKÜLDÜ, TAHRİBATIN İZİ KALDI

Tarihi kitabenin tam ortasına matkapla 3 delik açılarak monte edilen güvenlik kamerasını gören bazı kişiler, bu duruma sosyal medyadan tepki gösterdi. Bugün o güvenlik kamerasının yerinde olmadığı görülürken, kameranın tepkiler üzerine söküldüğü öğrenildi. Tarihe matkaplı tahribatta geri delikler ve kablolar kaldı.

KAPALIÇARŞI'NIN DUVARLARI KLİMA VE GÜVENLİK KAMERASIYLA DOLU

Kapalıçarşı'nın bir diğer kapısı olan Beyazıt Kapısı'nın bir köşesinde de duvara monte edilmiş güvenlik kamerası olduğu görülürken, tarihi çarşının duvarlarındaki çok sayıda klima da görüntülere yansıdı. Kapalıçarşı'da meyve ve sebze satan Sedat Demiray isimli esnaf, tepkilere yol açan güvenlik kamerasının dün akşam sökülmüş olabileceğini söyleyerek, "Duvarlara her şey takıyorlar. Delik açıyorlar, kablo döşüyorlar. Benim bildiğim güvenlik kamerası bir şeyi korumak içindir, ama bunların neyi nasıl koruduğunu ben anlamadım" dedi.

Kapalıçarşı Yönetiminden 'Güvenlik Kamerası' Açıklaması

Kapalıçarşı'nın Fesciler Kapısı'nın üstünde bulunan, 19. yüzyıla ait kitabe matkapla delinerek, üzerine güvenlik kamerası monte edildi. Sosyal medyada tepkilere neden olan kamera apar topar söküldü. Kapalıçarşı Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kurtulmuş, tarihi kitabenin üzerine güvenlik kamerası takılmasıyla ilgili olarak, "Bu olayı meydana getiren kişilerle ilgili cezai müeyyidenin başladığını belirtiriz." dedi

Kapalıçarşı Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Kurtulmuş Fesçiler kapısındaki tarihi kitabenin üzerine güvenlik kamerası takılmasıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

Kurtulmuş açıklamasında Kapalıçarşı'nın 558 yıllık tarihi geçmişe ve öneme sahip olduğu belirtilerek, "Kapalıçarşı'nın her noktası, her değeri yönetim kurulu olarak bizler için büyük önem arz etmektedir. Yapılan her tadilat ve onarımda çarşımızın aslına zarar vermeden yapılmasını öncelikli tutmaktayız. Bünyesinde barındırdığı değerli emtialar ve ziyaretçi sayısının çok olması sebebiyle güvenlik Kapalıçarşı için de oldukça önemli bir konudur. Bu sebeple Kapalıçarşı içindeki güvenlik önlemlerini artırmak amaçlı yapılan çalışmalar içinde yer alan güvenlik kameraları takılmaya başlanmıştır. Bu işi verdiğimiz taşeron firma, işi zamanında yetiştirmek maksadıyla güvenlik kameralarını onay almadan belli noktalara takmışlardır" ifadelerini kullandı.

Kapalıçarşı yönetimi olarak olaydan büyük üzüntü duyduklarını vurgulayan Kurtulmuş, "Bu olayı meydana getiren kişilerle ilgili cezai müeyyidenin başladığını belirtiriz. Fesçiler kapısı ve üzerindeki kitabenin restorasyon çalışması ivedilikle başlatılıp gerekli çalışmalar bitirildiğinde tarafınıza tekrar bilgi verilecektir" dedi.

Kaynak: DHA


YORUMLAR

  • 0 Yorum