Reklam
Reklam
Reklam

"Çözülmeyeni Çözmeye, Yapılmayanı Yapmaya Geliyoruz"

Hekim Hakları Derneği Başkanı Prof. Dr. Adem Akçakaya 16 Ağustos tarihinde Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek olan İstanbul Tabip Odası seçimlerine adaylığını açıkladı.

"Çözülmeyeni Çözmeye, Yapılmayanı Yapmaya Geliyoruz"

Hekim Hakları Derneği Başkanı Prof. Dr. Adem Akçakaya 16 Ağustos tarihinde Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek olan İstanbul Tabip Odası seçimlerine adaylığını açıkladı.

13 Temmuz 2020 - 22:20

İstanbul Tabip Odası seçimlerine adaylığını açıklayan Prof. Dr. Akçakaya Hekim Hakları Platformu adına yaklaşık 1 yıldır seçim çalışması sürdürdüğünü söyledi.
Prof. Dr. Akçakaya  “Eski seçimleri arkadaşlarımızın oy kullanmaya gelmemeleri nedeniyle kazanamadık ve delege çıkaramadık. Bu sefer farklı olacak, iddialıyız” dedi.

Amacımız Hekimlerin Sorunlarını Çözmek

Çözümsüzlüğün diyalogla çözüleceğini savunan Prof. Dr. Akçakaya, “İdarenin, iktidarın iyi yaptığı şeylerde birlikte olalım, yapamadıklarında diyalog içinde olalım. Bizim siyasetle işimiz olmamalı, mesleğe ne katarız buna bakacağız” dedi.
Türkiye’nin son 15 yılda sağlık alanında önemli atılımlar yaptığını da hatırlatan Prof. Dr. Akçakaya, "Sağlık yatırımlarının başarılı olduğunu Kovid süreci de destekledi. Ancak hekim ve sağlık çalışanları açısından özlük haklarında çok ciddi kayıp ve eşitsizlikler var. Aynı işi yapan kişiler hem maaşlarında hem de emekli olduklarında adaletsizlikler yaşıyor. Bizim isteğimiz bunları düzeltecek güçlü bir meslek odası oluşturmak. Etkin bir tabip odası için her kesimin temsil edilmesini sağlamalıyız. Hekimlerin adil, liyakata dayalı, emeğinin karşılığını aldığı, huzur içinde çalışabileceği bir ortam oluşturmak meslek odalarının temel görevidir. Biz bunun için göreve talibiz ” şeklinde konuştu.

Tabip odasında düzen değişecek

“Sağlık sisteminde hekimlerin sorunları çözülmeden tam başarı sağlanamaz. Çünkü şu an kaybedilen itibar, mesleğimizdeki sorunlar, sağlık sistemindeki problemler, hekimlerin durumu ile birebir ilişkilidir. Hekimler sağlık sisteminin dinamosudur. Hekim olmadan sistem çöker” diyen Sayın Akçakaya, mevcut tabip odasının aksine sadece meslek sorunlarıyla ilgileneceğini belirtti. 

İstanbul ve Ankara Kritik Öneme Sahip
Yapısal anlamda da değişikliğe gidileceğini kaydeden Akçakaya, “1 oy farkla seçim kazanan kişiler tüm yetkiyi elinde bulundurarak diğerlerini dışlıyor. 35 bin hekimin bulunduğu camiada 4-5 bin oyla yönetim seçiliyor.
İstanbul ve Ankara’yı kazanan 60-70 kadar delege göndererek Türk Tabipleri Birliği’nde de söz sahibi oluyor. Katılımcı, çoğulcu, siyasetten uzak, herkesin sesini duyurabileceği bir yönetim vaat ediyoruz. Şu anki yapı marjinal söylemlerle dikkat çekiyor. Kişisel olarak herkes istediği şeyi savunabilir ama bunları konuşmak meslek örgütlerinin işi değil. “Yapılmayanı yapmaya, çözülmeyeni çözmeye geliyoruz” diyerek yola çıktık. Bu meslek için yapılması gereken birçok şey var ama hiçbiri yapılmıyor.
Biz gerçekten meslektaşlarımızın mağduriyetleri ve sağlık sisteminin sorunlarıyla ilgileniyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Hekimlere Çağrı

Yönetimin çoğulcu bir katılımla seçilmesi gerektiğini savunan Prof. Dr. Akçakaya, 16 Ağustos’ta Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek seçimlere tüm hekimlerin katılması yönünde çağrıda bulundu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum