Reklam
Reklam

Büyük Müjde Doğu Akdeniz'den Mi Gelecek?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Karadeniz'de Türkiye'nin 12 yıllık ihtiyacını karşılayacak gaz keşiflerini ardı ardına açıklamasının ardından esas büyük müjdenin derin denizlerde sondaj yapabilen Yavuz Sondaj gemisinin Doğu Akdeniz'de yapacağı sondajlardan geleceği bekleniyor.

Büyük Müjde Doğu Akdeniz'den Mi Gelecek?
05 Haziran 2021 - 10:55
Reklam
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Amasra-1 kuyusunda sondaj çalışmaları yapan Fatih Sondaj Gemisi'nin 135 milyar metreküp doğal gaz rezervi keşfettiğinin müjdesini açıklaması üzerine gözler Mersin'in Silifke İlçesine bağlı Taşucu Mahallesi açıklarında demirleyen Yavuz sondaj gemisine çevrildi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez geçtiğimiz Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de yeni sondaj yapacağını söyledi.

Silifke ilçesindeki Mahallesi açıklarında demirleyen "Yavuz sondaj gemisi", kıyıya yaklaşık 500 metre uzaklıkta bir sonraki görevine hazırlık, bakım ve ikmal işlemlerini sürdürüyor. Altıncı nesil ultra derin deniz sondaj gemisi Yavuz, hazırlık, bakım ve ikmal işlemlerini tamamladıktan sonra yeni görev yerine hareket edecek. İkmal ve bakım için Taşucu açıklarında bekletilen 230 metre uzunluğunda ve 36 metre genişliğindeki gemiye, hücum botları da eşlik ediyor.

"Gemilerimizle gurur duyuyoruz" diyen AK Parti Silifke İlçe Başkanı Mehmet Emin Kurt, "Milli gemimiz güzel ilçemizin Taşucu Mahallesi açıklarında demirlemiş bulunmaktadır. Burada bakım ve ikmal çalışmaları devam etmektedir. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı ile görev yerleri belirlendiğinde ülkemize katma değer sağlayacak doğal gaz çalışmalarında yer alacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımızın Türk Milletine vermiş olduğu müjdeler gayet olumludur. Dünya açısından da ülkemizin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha bu müjdelerle anlamaktayız. İnşallah ilerleyen süreçte güzel müjdeleri aldığımızda ülke ekonomisine gereken katkıyı sunmuş olacaktır. Bundan dolayı sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyoruz. İnşallah yer altı ve yer üstü kaynaklarımızı faaliyete geçirdiğimizde bu ülkenin ne kadar çok hizmet alabileceğini ve bu ülke için neler yapılabileceğini göreceğiz" dedi.

Türkiye'nin denizlerde sondaj ve araştırma yapan toplamda 5 gemisi var. Fatih, Yavuz ve Kanuni gemileri sondaj yaparken, Barbaros Hayrettin Paşa ve Oruç Reis gemileri ise sismik araştırmalar için denizlerimizde çalışma yapıyor.
Bu haber 1370 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum