Reklam
Reklam

"Ben güçlendirmekten değil, yenilemekten yanayım"

İzmir’de deprem konutlarının temel atma töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Buradan imkanı olan vatandaşlarıma afet riski altındaki binalarını hızla güçlendirmeleri veya gerekiyorsa yenilemeleri çağrısında bulunuyorum. Üzmeyim, kırmayım ama şahsen ben güçlendirmekten değil, yenilemekten yanayım" dedi.

"Ben güçlendirmekten değil, yenilemekten yanayım"
22 Şubat 2021 - 19:49 - Güncelleme: 22 Şubat 2021 - 20:57
Reklam
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 Ekim tarihinde İzmir'in Seferihisar ilçesi açıklarında meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremde çöken ve ağır hasar görerek ilk etapta acil yıkımı gerçekleştirilen 71 binanın bulunduğu alanlarda yeni yapılacak konut ve iş yerlerinin temel atma törenine katıldı. Erdoğan, törende ayrıca Göztepe Gürsel Aksel Stadı’nın da açılışını yaptı. Depremde yıkılan ve 38 kişinin hayatını kaybettiği Rıza Bey Apartmanı’nın bulunduğu alanda gerçekleştirilen törende Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından oluşturulan 7 proje alanında yapılması planlanan ve TOKİ Başkanlığı tarafından ihale edilen yıkılan alanlardaki bin 444 konut, 208 iş yeri ve rezerv alanda bulunan 397 konutun temeli, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tören alanından verdiği talimatla atıldı.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Üzmeyim, kırmayım ama şahsen ben güçlendirmekten değil, yenilemekten yanayım" dedi.
2012 yılında büyük bir kentsel dönüşüm hareketi başlattıklarını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Ülkemizin afet gerçeğinde hareketli 2012 yılında büyük bir kentsel dönüşüm seferberliği başlattık. 81 ilimizin ve 922 ilçemizin tamamındaki riskli binalarda kentsel dönüşüm kapsamına aldık. Bugüne kadar 1 buçuk milyon konutun dönüşümümü sağladık. Acil dönüşmesi gereken 1 buçuk milyon konutun her yıl 300 bin inşaatla 5 yıl içerisinde bitirmekte kararlıyız. Türkiye genelinde bugüne kadar TOKİ tarafından 1 milyon adet depreme dayanaklı sosyal konutun üretimini gerçekleştirdik. Böylece 5 milyon kardeşimizin sıcak yuvalarına 10 binlerce kardeşimizin yeni işyerlerine kavuşmasını temin ettik. İnşallah bir milyonuncu konutun anahtarını da hak sahibi vatandaşımıza takdim edeceğiz. Ülkemizin her yerinde devam eden kentsel dönüşüm çalışmalarında vatandaşımıza mali konularda kolaylıklar sağlayacak düzenlemeleri de hayata geçirdik. Son olarak konutlarını riskli yapı statüsüne dönüştüren vatandaşlarımız için mevcut yapılarının bir buçuk katına kadar yapacakları inşaat taahhüt işlerinde KDV oranını yüzde 18’den yüzde 1’e indirdik. Ayrıca yapılarını kentsel dönüşüm kapsamında yenileyen vatandaşlarımızın kullanacağı kredi miktarlarını arttırdık. Mesela binasını dönüştürecek hak sahibi vatandaşlarımızın bankalardan kullanacağı kredi miktarını 125 bin liradan 200 bin liraya bina güçlendirme kredisini de 50 bin liradan 80 bin liraya kadar çıkardık. Konut alımları için toplam kredi tutarını da 625 bin liradan 1 milyon liraya yükselttik. Tüm kurumlarımız ve imkanlarımızla vatandaşlarımızla el ele vererek inşallah bu süreci tamamlayacağız. Elbette afetlerin beklemeye geçmediğini, her an yeni afetlerle karşı karşıya olduğumuzu biliyoruz. Buradan imkanı olan vatandaşlarıma afet riski altındaki binalarını hızla güçlendirmelerini veya gerekiyorsa yenilemeleri çağrısında bulunuyorum. Üzmeyim, kırmayım ama şahsen ben güçlendirmekten değil, yenilemekten yanayım. Gelin güçlendirmeyi değil, yenilemeyi tercih edelim. Hem proje bazında hem de yenilemeyle çok daha farklı ve çok daha güçlü bir imkana sahip olacağız. Bugüne kadar edindiğim tecrübeler bana bunu gösteriyor. Hiçbir hesap, afette karşılaşabileceğimiz yıkımlardan ve acılardan daha değerli, daha üstün olamaz. İnşallah çok geç olmadan her bir vatandaşımızın kurumlarımızla iş birliği içerisinde bu dönüşümü hızla tamamlayacağına inanıyorum. Vatandaşlarımız TOKİ ile bu adımı atmak isterse bu kez de biz TOKİ olarak işe girer, burada adımlar atar 50 bin, 100 bin adet hedefimizle varız "dedi.

“Yapmamız gereken tedbirlerimizi el birliğiyle alabilmektedir”
Ülke olarak afet bölgesinde olduğumuzu vurgulayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Sürekli olarak afetlerle karşı karşıyayız. Elbette ki afetlerin zamanı yoktur, ne zaman olacağını, ne şiddete olacağını bizim bilmemiz mümkün değil. Bunu İzmir depreminde de yaşadık. Giresun’daki sel afetinde de yaşadık. Elazığ ve Van’da da yaşadık. Yapmamız gereken tedbirlerimizi el birliğiyle alabilmektedir. Deprem öncesi afet anında yapacaklarımız, afet sonrası yapacağımız iyileştirme çalışmaları bizim sorumluluğumuzdadır. Elazığ’da depremde yıkılan konutların yerine yapılan yeni konutlarını teslim ettik. Yıl sonuna kadar da tamamı teslim edilecektir. Dünyanın hiçbir ülkesinde kendi vatandaşının karşı karşıya kaldığı bu sorunla hem onları dinleyerek hem de onların gönlünü alarak bu kadar kısa sürede çare oluşturmak mümkün değildir” ifadelerini kullandı.

 
Bu haber 292 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum