Reklam
Reklam

Avcılar Kaymakamı Yaran,"Çok Ciddi Bir Salgından da Söz Edilemez"

Avcılar Kaymakamı Yaran,"Çok Ciddi Bir Salgından da Söz Edilemez"

Avcılar Kaymakamı Yaran,"Çok Ciddi Bir Salgından da Söz Edilemez"

Avcılar Kaymakamı Yaran,"Çok Ciddi Bir Salgından da Söz Edilemez"

Avcılar Kaymakamı Yaran,
21 Temmuz 2019 - 22:45
Reklam

Sağlık Bakanlığı, İstanbul Avcılar’da dört kişide sivrisinek sokması ile bulaşan ve nadiren ölüme yol açabilen bir hastalık olan Batı Nil Virüsü (BNV) tespit edildiğini açıkladı. İlçede yaşayan yurttaşlar ise sivrisineklerden rahatsız olduklarını belirtti.

Türkiye’de uzun aradan sonra ilk kez İstanbul Avcılar’da görülen virüsün salgın haline gelmemesi ve görülen 4 vakanın artmaması amacıyla çalışmalara ağırlık verilirken, Avcılar Kaymakamı Ömer Lütfü Yaran, "Ortada çok ciddi bir durum yok. Hastalığı yayan sivrisinek ile ilgili mücadele konusunda yerel yönetimlere gerekli bilgilendirmeler yapıldı" dedi.

Avcılar Kaymakamı Yaran, genellikle Afrika, Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Amerika ve Batı Asya’da görülen virüsün tespit edildiği yıllar sonra bu ilçede görülen BNV enfeksiyonun sivrisinek sokması ile bulaşan, insanlarda nörolojik hastalıklara neden olabilen ve nadiren ölüme yol açabilen bir hastalık olduğunu hatırlattı.

Uzmanlar, virüsün esas konağı olan göçmen kuşların uğrak noktalarından ve konaklama yerlerinden biri olan Avcılar’da görülmesi ardından İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, Avcılar Kaymakamlığı ile birlikte harekete geçti. Hastaların oturduğu Yeşilkent’ten geçen, sivrisineklerin üreme ve çoğalma nedenlerinden biri olarak gösterilen açıkta akan ve yaz aylarında önemli ölçüde pis koku yayan derenin hastalık bakımından kontrol altına alınabilmesi için ilaçlama ve temizleme çalışmalarının hızlandırılması istendi. Bu konuda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Avcılar Belediyesine gerekli uyarılar yapıldı.

Yaran, DHA muhabirine "Şu anda hasta olarak yatan kimse yok. Ortada çok ciddi bir salgından da söz edilemez. Gerekli önlemler alınıyor. Uzmanlar da, hastaların yaklaşık yüzde 20’sinde ateş, baş ağrısı, kas ağrısı, halsizlik, iştahsızlık, lenf bezlerinde şişlik, bulantı-kusma, ciltte döküntü görülebildiğini, bir haftada iyileşme görüldüğünü açıklıyor. Yine de virüsün sivrisineklerle bulaşmasının önüne geçilebilmesi amacıyla çalışmalar titizlikle sürdürülüyor” açıklamasını yaptı.

Avcılar’daki BNV'nin görüldüğü Yeşilkent Mahallesi aynı zamanda göçmen kuşlar için önemli bir dinlenme alanı konumundaki Küçükçekmece Gölü’nün hemen yanında yer alıyor. Yılın belirli dönemlerinde 140 civarında kuş türü gözlenen bölgede genellikle karabatak, balıkçıl ve yaban ördeği başta olmak üzere birçok kuş türü yaşıyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum