Reklam
Reklam

Avcılar'da kentsel dönüşüm çalışmaları devam ediyor

17 Ağustos 1999 depreminde en çok can kaybının olduğu İstanbul Avcılar'da 1,5 yıl önce kentsel dönüşüm çalışmalarına başlandı. 2019'da başlayan projeyle bugüne kadar 1320 bina kentsel dönüşüme girdi. 6 bin konut ise başvuru sürecinde.

Avcılar'da kentsel dönüşüm çalışmaları devam ediyor
31 Mart 2021 - 14:07 - Güncelleme: 31 Mart 2021 - 15:09
Reklam
İstanbul Buyuksehir Belediye Meclisinden çıkan kentsel dönüşüm kararı ile Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, “Avcılar Modeli olarak patentini aldığımız uygulamayı, 1.5 yıl önce projelendirdik. Konut sahiplerini uzlaştırdık, uygun finansman bulduk ve güvenilir bir sistem inşa ettik. Müteahhitin parasını kesin almasını sağlayan bir yapı oluşturduk. Vatandaşın da müteahhit parayı alıp kaçar korkusunun önüne geçtik. Modeli yerinde, güvenli ve hızlı bir şekilde hayata geçirdik. Türkiye’nin birçok yerinde incelenen model, üç farklı ilçede uygulamaya geçiriliyor. Patentli bir model olmasına rağmen korumaya almadık, kullanılması için isteyen herkese açtık” dedi. 

Avcılar Ambarlı Peri sokakta binaların yıkımına devam ediliyor. Yıkımda çalışan işçiler yıkımın deprem riski olan ve hasarlı binalarda öncelikli olarak yapıldığını söyledi.

Riskli bölgelerde hak kaybı olmadan sağlam ve dayanıklı binalar yapılıyor. Şu ana kadar 32 bin 380 kişinin hayatı güvence altına alındı. 

Sema Durukan-Duygu Ceran-Pınar Baydemir
Bu haber 3706 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum