Reklam
Reklam

"Türkiye'de Kadın Üniversitesi Kurdurmayız!"

"Türkiye'de Kadın Üniversitesi Kurdurmayız!"

"Türkiye'de Kadın Üniversitesi Kurdurmayız!"

"Türkiye'de Kadın Üniversitesi Kurdurmayız!"

22 Temmuz 2019 - 17:28
Reklam

Cumhuriyet Kadınları Derneği, tüm yurtta başlattığı , 'Kadın Üniversiteleri İstemiyoruz' kampanyasını destek vermek için Avcılar Belediye meydanında etkinlik düzenledi. Cumhuriyet Kadınları Derneği Avcılar Şubesi Başkanı Vildan Kanbur ve bir grup dernek üyesi tarafından  gerçekleştirilen etkinlikte Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından ortaya atılan 'Kadın Üniversitesi' fikri protesto edildi. Avcılar meydanında toplanan kadınlar hep birlikte 'Kadın Üniversiteleri İstemiyoruz' diyerek tempo tuttu.

Cumhuriyet Kadınları Derneği Avcılar Şubesi Başkanı Vildan Kanbur, yaptığı basın açıklamasında;

"Japonya'da kreşten itibaren ilk,orta,lise ve ardından üniversite olmak üzere çok farklı bir yapıyı oluşturduklarını bu adımların bizim ülkemizde de önem arz ettiğini açıklayan Erdoğan yeni bir tartışmayı başlatmış oldu. YÖK de bu konuda çalışma başlatacağını ilan etti.

1973 yılında çıkarılan temel eğitim kapsamınsa türk milli eğitiminin temel ilkeleri halen yürürlüktedir. Bu 14 ilkeden biri ''Karma Eğitim''dir. Kız liseleri,erkek liseleri ülkemizde hizmet vermiştir. Bu liseler karma eğitime geçerken toplumu geliştiren bir ara formül olarak değerlendirilmelidir.Tek cinsiyetli eğitimin sosyalleşmeye,karşı cinsi tanımaya,yaşamıyla ilgili doğru ve gerçekçi kararlar vermeye engel olduğu bilimsel bir gerçektir. Bilimsel eğitim kadınlar ya da erkekler için değil geleceğimiz olan tüm gençlerimiz için gereklidir. Günümüzde cinsiyetlere dayalı,bir cinsiyetin yapıp diğerinin yapamayacağı meslekler neredeyse tükenmiştir. Teknolojik gelişmeler ile mesleklerin cinsiyeti yok olmuştur. Cumhuriyet Devrimlerinin ışığında karma eğitim ile özgür ve eşit bireyler yetiştirildi. Atatürk'ün dediği gibi bir toplumun yarısı zincirlerle bağlı ayrımlar içeren üniversite eğitimi kabul edilemez.

YÖK kadın üniversiteleri için harcayacağı zamanı ve kaynağı gençlerin barınma,spor ve sanatla buluşma,eğitim ile ilgili yaşanan sorunlar için değerlendirmelidir.

Cumhuriyet Kadınları Derneği olarak kadınların her alanda özgür ve eşit bireyler olmasını sağlayacak bilimsel karma eğitimi önemli buluyoruz. Kadınların aldıkları eğitime uygun olarak üretim sürecinde desteklenmesini istiyoruz. Bir cinsiyete dayalı üniversite eğitimini çağ dışı buluyoruz ülkemizin ihtiyaçları ile örtüşmediğini görüyoruz. Cumhuriyet Devrimlerine büyük bir bağlılıkla konuyu izleyeceğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz." dedi.

Basın açıklamasının ardından CHP Avcılar Kadın kolları, İYİ Parti, Vatan Partisi, Avcılar Kent Konseyi, ADD ve Avçeder'in destek verdiği etkinlikte 31 Temmuz tarihine kadar sürecek kadın üniversitelerine karşı imza kampanyasını başlatıldı. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum